Дитячий садок по системі Монтессорі – плюси та мінуси
Сьогодні методика Монтессорі – як знак якості освіти. Хоча педагогічна система виникла на початку 20 століття, вона не втрачає популярність. Батьки готові платити за навчання в Монтессорі-садках і школах, попри високу вартість.
Чи виправданий такий престиж? Частково – так. У садах-школах Clever Kids ми працюємо з методикою Монтессорі понад 17 років. Деякі її елементи лягли в основу авторської Clever-концепції навчання.
Чи достатньо однієї методики Монтессорі для гармонійного розвитку дитини та підготовки її до соціуму? Що потрібно знати та врахувати інвестору й майбутньому власнику? Якщо ви плануєте відкрити дитячий садок за системою Монтессорі, ця стаття для вас.
Переваги методики Монтессорі
Програма Монтессорі в дитячому садку заснована на принципі «Допоможи мені це зробити самому!» і передбачає величезну увагу до особистості малюка, розвитку його самостійності та свободи в розумних межах. Діти вчаться самообслуговування з юного віку. Навіть малюки, яким ледь виповнилося два роки, вміють накрити на стіл, прибрати за собою, знають, як доглядати за рослинами на грядці й домашніми улюбленцями.
Якщо дитина не справляється із завданням, вихователі не кидаються на допомогу. Вони м’яко спрямовують і підказують, як самому завершити розпочату справу, і, звичайно, відчути себе переможцем.
Простір в Монтессорі-садку розділений на 5 зон розвитку: математики, творчості, мови, життєвої практики та сенсорну. Займаючись в практичному куточку, дитина отримує необхідні навички, в математичному – вчиться розуміти значення чисел і виконувати з ними прості завдання. У сенсорній зоні розвиваються органи чуття малюка, в мовній – він відточує мову і вчиться письму. А у творчому куточку розкриває свої таланти.
Плюси системи Монтессорі
- В особливому середовищі розвитку дитина має можливість розвиватися у власному темпі, без нав’язливого втручання дорослих, виробляти самостійність і впевненість у своїх силах.
- Свобода вибору – коли, чим і де займатися – допомагає розвинути індивідуальність, а також вміння робити вибір і ухвалювати самостійні рішення.
- Основним принципом методики є свобода особистості, тому все довкілля спрямоване на формування вільної людини, яка також поважає свободу свого оточення.
- Заняття відбуваються без критики й негативних оцінок, що знижує можливість розвитку психологічних травм, комплексів, зниження мотивації до навчання. Помилки сприймаються як досвід, з якого можна робити висновки та рухатися далі.
- Велика увага приділяється сенсорному і сенсорно-моторному розвитку учнів, що безпосередньо впливає на розумовий розвиток.
- Діти отримують корисні навички самообслуговування і не чекають, що за них хтось щось зробить.
- Методика Монтессорі вчить дітей гнучкості мислення, вмінню структурувати знання, аналізувати інформацію. Програма побудована так, що учні не припиняють розвиватися.
Слабкі сторони системи Монтессорі
Чимало Монтессорі-шкіл використовують чудову спадщину Марії Монтессорі, але не адаптують нові ідеї, що важливо, адже методиці понад 100 років. Через прагнення строго дотримуватися системи в «чистому вигляді» не беруть до уваги потреби дітей 21 століття, а також те, як випускники таких шкіл вбудуються в сучасні реалії подальшого навчання.
Основні обмеження методики:
- У чистому вигляді методика Марії Монтессорі не відповідає стандартам шкільної системи різних країн. Багато шкіл Монтессорі, захоплюючись власною методикою, забувають про те, що рівень підготовки дітей повинен відповідати вимогам, які висуваються в тій чи іншій країні. Не можна стверджувати, що тести не важливі. Якщо дитині доведеться складати тести і йти в школу з оцінками, є сенс її м’яко до цього готувати й навчити, щоб уникнути стресу при зіткненні з реаліями.
- Середовище Монтессорі не відповідає тому, як організовано навчання в школі, але ж ці реалії потрібно враховувати. Слід підготувати дитину до того, як відбуваються уроки, пояснити, що на уроках доведеться слухатися вчителя, сидіти за партою. Оскільки педагог в системі Монтессорі не має великого авторитету, у дитини можуть виникнути проблеми з навчанням в традиційній школі, де все навпаки. Оскільки діти в середовищі Монтессорі вчаться у своєму темпі й тому, що їм цікаво, їм буде складно адаптуватися до системи, де треба докладати великих свідомих зусиль для отримання результату, визначеного навчальною програмою.
- Перегини з самостійністю, коли від дитини надмірно жорстко вимагають справлятися з усіма завданнями поодинці, можуть травмувати замість того, щоб розвивати незалежність. Дитина не завжди готова до висунутих вимог. Іноді в системі Монтессорі, керуючись, наприклад, інструкцією, що дитина повинна сама засунути стільчик, тиснуть на дитину в стані, коли це робити не варто. Не завжди потрібно «дотискати» малюка виконати дію самому. Іноді можна і допомогти, якщо в конкретній ситуації він потребує допомоги.
- Класична методика не враховує потребу дітей в іграх, розвитку творчих здібностей, уяви, креативного мислення, що вкрай важливо і є запорукою успіху в сучасному світі. Мало часу приділяється казкам, які покликані сформувати у дитини уявлення про цінності, про добро і зло, стосунки, про життя.
- Методика досить дорога в роботі, тому що вимагає придбання спеціальних меблів і дидактичних Монтессорі-матеріалів.
Якщо ви плануєте відкрити освітній бізнес, важливо розуміти: яку методику ви б не обрали, необхідно постійно адаптувати нові ідеї та підлаштовувати вашу методику під потреби дітей, а також розуміти, наскільки добре ви готуєте дітей до подальшого навчання в школі.
Використання методики Монтессорі в садах-школах Clever Kids
Ми не прихильники ідеалізації будь-якої педагогічної системи як єдиновірної. Наша мета – враховувати потреби дітей в сучасному світі. Кожен наш випускник повинен легко і без стресу вбудуватися в реалії та вимоги подальшого навчання, а не випадати з них.
Тому в авторській Clever-концепції навчання ми поєднуємо різні методики, які гармонійно доповнюють одна одну, і служать розвитку дітей:
- Марії Монтессорі
- STEAM
- «Лідер в мені» С. Кові
- Теорія множинного інтелекту Г. Гарднера
- Авторський проєкт Юлії Демиденко Mindfulness з розвитку усвідомленості
Ми не зупинилися на цьому, постійно моніторимо і першими впроваджуємо прогресивні методики й підходи в освіті, а також в управлінні освітніми проєктами, щоб успішно готувати дітей для світу майбутнього.
Якщо ви плануєте відкриття дитячого садка, ми з радістю поділимося нашим досвідом. Ми допоможемо вибрати методику розвитку і складемо навчальну програму, спрямовану на отримання знань і розвиток необхідних навичок і звичок високоефективних людей.
Дізнайтеся більше про послугу «Відкрити дитячий садок» і запишіться на безплатну експрес-консультацію з Юлією Демиденко.
Юлія Демиденко,
Засновниця мережі дитячих садків Clever Kids (Київ, Україна) і авторка Clever-концепції навчання, практичний психолог, монтессорі-педагог, член асоціації Montessori Europe та American Montessori Council, авторка онлайн-проєкту для батьків Easybaby, бізнес-консультант в підготовці освітніх проєктів і щаслива мама чотирьох успішних дітей.